» Om GBD
   · Företagsprofil
   · Historik
   · Vår produktion
   · Personal
   · Kvalitetssäkring
   · Ny lagerhall
   · Ladda ned broschyr
   · Kontaktinformation
» Materialfasad
» Produkter
   · Pallställ
   · Utdragsenheter
   · FiFo - Rullfacksystem
   · Plåtbyråer
   · Industribyrå / Kassetter
   · Plastbackar
   · Entresolplan
   · Grenställ
   · Volymställ
   · Hyllställ
   · Arbetsbord
   · Rullbanor
   · Pallkragetillb. & märkning
   · Däckställage
   ..............................
   · TEKNISK INFO
» Erbjudanden
» Tjänster
» Säkerhet i lager
   · Säkerhet
   · Besiktningar
   · Produkter och lösningar
» Referenser
   · Volvo Lastvagnar AB
   · Stillströms AB
   · Övrigt
» Nyheter
   · Nyhetsarkiv
   · Nyhetsbrev
» Ladda ned broschyrer
   · Ladda ned

        

  

Utdragsenheter

Integrera utdragsenheter med pallställ

I ett konventionellt pallställ kan t .ex. utragbara hyllplan monteras in. En stor fördel då man kan kombinera pallgods och gods som normal placeras i hyllsystem.


Exempel 1 - Monteringsstation


Här visas bilder på pallställ hos Fuji Autotech i Eskilstuna. Där är vanliga pallställ uppställda i 2 långa rader. Monteringen sker mellan pallställen och all trucktrafik sker utanför ställagen. I pallstället har vi sedan byggt in låggbyggda dubbelverkande utdragsenheter med belastning 500 kg/st. Utdragsenheterna lastas för hand med färdiga monteringsatser från utsidan av ställaget och kan senare dras ut från insidan av montören. Enheterna kan dras ut 75% åt varje håll.       



Bild inifrån vid monteringen. Utdragsenheterna i detta fall fungerar som hyllplan och har därför ingen EUR-pall. En kraftig plywoodskiva håller en vanlig pallkrage. Anledningen till detta är att man spar 150mm i bygghöjd per nivå. Det betyder att vi klarar av 4 st utdragsenheter i höjd och den övre ligger ändå på en bekväm höjd som är knappt 1300 mm.

 



Bild utifrån ställage. På utsidan av ställaget sker bara lastning av utdragsenheter och hela buffertlagret för monteringen ligger ovanför utdragsenheterna. Detta system att ha lager och montering på samma plats spar mycket tid. Utdragsenheterna utnyttjar lagervolymen i pallstället mycket effektivare än vanliga pallställ eller hyllställ.



Exempel 2- Plocklager

I ett vanligt plocklager brukar plockning vanligtvis ske direkt ur pallar eller direkt ur ett hyllställ. GBD har ett system där dessa två metoder kan kombineras, d.v.s pallgods och hyllställsartiklar kan plockas på samma plats. Bilderna nedan visar ett pallställ på Siemens där man vill plocka både stora och små artiklar. Grunden till systemet är GBDs standardpallställ. Ställaget delas av nedtill i 2 mindre sektioner i vilka man placerar in lämpliga utdragshyllor eller annat. Samtidigt kan vanlig EUR-pall placeras ovanför.        

 
     
På Siemens valde man GBDs standard hyllplan för placering av små artiklar. De små artiklarna som oftast ligger i plastlådor eller kartonger placeras direkt på utdragshyllans yta. Dessa hyllplan klarar en belastning på 200Kg och ett utdrag på 900mm. Monteringen av hyllorna sker med en "snabbkoppling" som gör det enkelt att flytta om.
 

Exempel 3- Monteringsliner

Där man har monteringsliner gäller det att vara flexibel i sitt system.
Med GBD system kan du montera eller flytta en utdragsenhet under 1 minut!!

 
     
Det finns mångs olika sätt att integrera utdragsenheter i pallställ och detta är endast ett litet urval över hur det kan se ut.
Vi hjälper er gärna med en lösning som passar ERA behov!


 
GBD LAGERSYSTEM - Grönsta Industriväg 8A, 635 02 Eskilstuna - Tel: 016-12 54 30 - Fax: 016-12 63 93 - gbd [@] gbd.se